Zwierzątko dla przedszkolaka – jakie wybrać?

6. lipiec 2017 - 14:32

Wasze dziecko marzy o zwierzątku domowym, a Wy nie wiecie jakie dla niego wybrać? Pomożemy Wam podjąć właściwą decyzję. Przed zakupem zwierzątka dobrze przemyśl swoją decyzję. Zwierze to nie rzecz, którą w razie czego wymienisz w sklepie na inną jak zabawkę. Pamiętaj też, że maluch będzie się nim zajmował na tyle, ile potrafi, więc większość obowiązków związanych z pielęgnacją zwierzęcia spadnie na rodziców.

Zwierzątko dla przedszkolaka

Jakie więc będzie najlepsze zwierzątko dla przedszkolaka?

Rybki
Małe dziecko nie będzie w stanie zająć się odpowiednio dużym zwierzęciem. Lepszym rozwiązaniem będzie dla niego zakup rybek akwariowych, których nie trzeba wyprowadzać na spacery, ani kąpać. Rybkom wystarczy regularnie wymieniać wodę, dlatego też lepiej kupić kilka małych rybek, które zmieszczą się w niewielkim akwarium. Wtedy wymiana wody będzie łatwiejsza i szybsza niż w dużym kilkunastolitrowym akwenie. Dziecko na pewno będzie też miało dużo radości i zabawy w czasie pomagania przy wymianie wody swoim podopiecznym.

Chomik
Jest małym zwierzątkiem, tak jak rybki, ale w przeciwieństwie do nich można go wziąć na ręce, przytulić czy pogłaskać. Dlatego właśnie dzieci często wolą go od rybek. Należy tylko pilnować, aby maluch zbyt mocno nie okazywał swoich czułości zwierzakowi, bo chomiki są bardzo delikatne i łatwo jest zrobić im krzywdę. Chomik powinien być też od czasu do czasu wypuszczany z klatki, ale tu znów trzeba go mieć na oku, bo takie małe zwierze łatwo może się „zgubić” pod kanapą czy za meblami. Największą wadą chomików jest fakt, że żyją dość krótko, tylko 1-2 lata.

Świnka morska
To zwierze najchętniej polecają rodzice przedszkolaków. Świnki morskie są większe od chomików, dzięki czemu maluch tak łatwo nie wyrządzi im krzywdy przytulaniem czy zabawą. Hodowla świnek jest dużo łatwiejsza, ponieważ są mądrymi zwierzętami, da się je wytresować i są bardzo czyste (załatwiają się tylko w wyznaczonym wcześniej przez siebie miejscu). Są bardzo towarzyskie, przyzwyczajają się do swojego właściciela, rozpoznają go i piszczą z radości na powitanie. Żyją też dłużej niż chomiki, a najlepiej jest kupować samice, bo samce często wydzielają nieprzyjemny zapach.

Królik
Króliki to również częsty wybór przedszkolaków. Nie są one jednak już tak towarzyskie jak świnki morskie, czym dziecko może być trochę rozczarowane. Na króliki w domu trzeba bardzo uważać, bo lubią wszystko obgryzać, a zwłaszcza meble i kable. Są bardzo ruchliwe i potrzebują dużo przestrzeni. Sprzątanie po nich nie należy do przyjemności, ponieważ swoje odchody zakopują w trocinach. Żyją długo, nawet do 10 lat.

Pies
Pies to zwierzak dla całej rodziny, trudno bowiem wymagać, aby trzylatek zajmował się nim cały czas i po kilka razy na dzień wyprowadzał na spacery. Maluch na pewno będzie uwielbiał swojego przyjaciela, będzie się z nim bawił, a nawet spał, gdy mu na to pozwolimy, ale nie zaopiekuje się nim w pełni. To na rodzicach będzie spoczywał obowiązek opieki nad pieskiem. Najlepsze rasy psów dla rodzin z małymi dziećmi to golden retriever – psy te są bardzo cierpliwe, yorkshire terrier – uwielbia zabawy lub buldog francuski – jest bardzo łagodny i towarzyski.

Kot
Sprawdź najpierw czy Twoje dziecko nie jest alergikiem. Koty są bardzo specyficznymi zwierzętami, które lubią zabawy i pieszczoty, ale uwielbiają też drapać i chodzą własnymi ścieżkami. Naucz dziecko jak może bawić się z kotem, aby ten nie zrobił mu krzywdy. Czasem lepiej jest wybrać od razu dorosłego, odchowanego kota, który nauczony jest już odpowiednich zachowań. Z drugiej jednak strony mały kotek, który wychowuje się z dzieckiem również uczy się jak zachowywać się przy swoim opiekunie. Dorosłego kota najlepiej jest wykastrować, dzięki czemu unikniesz jego agresywnego zachowania i ucieczek z domu w czasie wiosennych godów.

O tym warto pamiętać przed zakupem zwierzątka
Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wielkość swojego mieszkania czy domu. Duży pies potrzebuje większej przestrzeni, aby móc się wybiegać. Umieszczając go w małym mieszkanku będziecie się męczyć i Wy i zwierzę. Nawet mały pies musi się wybiegać, więc jeśli nie masz ogródka to zadbaj o to, aby w pobliżu znaleźć park, w którym pies będzie mógł sobie codziennie pobiegać. Weź również pod uwagę fakt, że nie zawsze i nie wszędzie będziecie mogli zabrać swoje zwierzątko w podróż, zwłaszcza w czasie urlopu czy wakacji. Dopilnuj, abyś mógł w razie czego zostawić je pod opieką zaufanej osoby. W czasie planowania wypoczynku zwracaj też uwagę na miejsca, w których obecność zwierząt jest akceptowana.

Redakcja famillie.pl