Zaangażowanie dzieci w świąteczne przygotowania

11. grudzień 2017 - 13:56

Dzieci bardziej niż dorośli czują magię Świąt. Czekają na ten czas z niecierpliwością – pojawi się choinka, świąteczne ozdoby, Mikołaj i wszyscy bliscy przy jednym stole. Dla nas Święta, oprócz przyjemności, wiążą się również z obowiązkami: sprzątaniem, gotowaniem, zakupami... Ale nasze maluchy mogą nam pomóc i przy okazji dobrze się bawić. Jak zaangażować dzieci w świąteczne przygotowania?

Zaangażowanie dzieci w świąteczne przygotowania

Dobrze wiemy, że dzieciaki mogą narobić więcej bałaganu niż rzeczywiście pomóc rodzicom w domu. Nie wszystko będą robić idealnie, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Ale powierzając dziecku odpowiednie zadania (w których będzie mogło się wykazać) może się okazać, że będzie pomocne. Ważne, by domowe obowiązki były dostosowane do wieku i możliwości dziecka oraz nie narażały go na niebezpieczeństwa. Przedszkolaki uwielbiają prace manualne, np. przygotowywanie świątecznych ozdób, ale można je przekonać także do sprzątania, tak by nie był to przykry obowiązek.

Pomoc w szykowaniu Świąt
Prośmy dzieci o przysługi, nawet drobne – by miały poczucie, że to co robią jest ważne i pożyteczne. Będą wtedy chętniej garnęły się do pomocy w przyszłości. Małe domowe obowiązki to cenna lekcja samodzielności. Uczą malucha, że rodzic nie może wyręczać go we wszystkim i o pewne sprawy musi zatroszczyć się sam, już od najmłodszych lat. Krótko mówiąc – nie wychowujmy lenia :) Zaprośmy dzieci do kuchni, sprzątania, robienia świątecznych dekoracji i ubierania choinki. Mogą zacząć od uporządkowania przestrzeni wokół siebie przed wizytą św. Mikołaja: posprzątania pokoju, zaścielenia łóżka i odłożenia ubrań do prania.

Dajmy sobie spokój z perfekcjonizmem
Przyzwyczajmy dzieci, że o dom dbamy wspólnie i odpuśćmy sobie perfekcjonizm – to szczególnie ważne, gdy angażujemy je w prace domowe. Często narzucamy samym sobie presję, że Święta muszą być idealne – pięknie ułożone serwetki na stole, bombki powieszone kolorami na choince, starannie spakowane prezenty. Ten stres udzieli się również dziecku i nic dobrego z tego nie wyniknie. Dzieci nie pokroją plastikowym nożykiem ziemniaków do sałatki jarzynowej tak dokładnie, jak ich rodzice i raczej nie ulepią pierogów o idealnych kształtach. Jednak warto je przekonywać do pomocy, choć czas, który spędzimy w kuchni może się nieco wydłużyć.

Jakie zadania dla przedszkolaka?
Sprzątanie – możemy przekonać dzieci do robienia porządków. Ważne, by czuły się odpowiedzialne za swoje zadania oraz nie traktowały ich jak przykrego obowiązku. Niech maluch zrozumie, że coś od niego zależy – każdy lubi czuć się potrzebny. Gdy wykona swoje obowiązki i zostanie za nie pochwalony przez mamę i tatę, poczuje dumę.

Zajęcia artystyczne – idealne dla przedszkolaka. Przygotowywanie ozdób na choinkę, pisanie, rysowanie świątecznych kartek, oryginalne pakowanie prezentów.

Wykonywanie domowych obowiązków jest również okazją do spędzania czasu razem. Możemy być całą rodziną nie tylko przy świąteczny stole, ale i wcześniej – szykując Święta z dziećmi. Niech maluch zrozumie, że nie byłoby wszystkich świątecznych przyjemności bez starannych i czasochłonnych przygotowań. Biorąc w nich udział doceni Święta Bożego Narodzenia jeszcze bardziej, widząc ile trudu należy włożyć, by były udane i wyjątkowe.

Autor: Sonia Mielnik

Źródło: familie.pl