W tym roku będę inną mamą! 10 pomysłów na lepsze rodzicielstwo

2. luty 2016 - 9:10

A kto powiedział, że wszystkie zmiany należy zaczynać 1 stycznia. Tak samo dobry jest 4ty, 6ty albo 21szy. Chodzi o to, byście wspólnie usiedli i zaplanowali coś, co pozwoli wam spędzić więcej czasu razem. Oto kilka pomysłów.

1. Planuj!

Przygotujcie kilka starych gazet, magazyny żeglarskie, pisma o modzie, tytuły dotyczące wystroju wnętrz. I odpowiedzcie sobie na kilka pytań. Co chcielibyście zrobić wspólnie w tym roku? Gdzie chcielibyście pojechać? Co chcielibyście osiągnąć? I oddajcie się marzeniom. Możecie wycinać ciekawe dla was fragmenty czasopism i stworzyć tablicę marzeń. Powieście ją w pokoju dziecka – niech przypomina o założonych celach i tegorocznych marzeniach.

2. Przewiduj!

Napiszcie wspólnie „prognozy” dla siebie i dla każdego z członków waszej rodziny. Zastanówcie się co realnie może się udać, a co pozostaje w sferze trudnej, ale możliwej do osiągnięcia. Wypiszcie wszystkie przewidywania na kartkach, włóżcie je do specjalnie przygotowanego na ten cel pudełka i… głęboko schowajcie. Otwórzcie je w styczniu 2017 roku i oceńcie, co udało się zrealizować, a co pozostawiacie na kolejny rok.

3. Rozwiązuj!

To wcale nie musi być stresujące ani tym bardziej nudne. Pomyśl o rozwiązaniach dla was. Na przykład rozwiązujcie problem braku pogody zakładaniem „czegoś żółtego” w każdy czwartek. Albo śpiewaniem „czegoś pozytywnego” pod prysznicem. Codziennie. Zapiszcie wasze rozwiązania na kolorowych karteczkach, narysujcie jakieś symbole obok, oprawcie je jeśli chcecie i zawieście w sypialni albo łazience. Na sam ich widok będziecie się uśmiechać.

4. Pisz!

Weź dwie kartki i pisz. Na jednej z nich spróbuj opisać jaki był miniony rok. Czy tobie, partnerowi i dzieciom udało się osiągnąć to, co było zaplanowane? Spróbujcie podsumować co było fajne a co nie, co udało wam się zrobić i za co jesteście sobie wzajemnie wdzięczni. Druga jest po to, żebyście wspólnie mogli przywitać nowy rok. Napiszcie czego od niego oczekujecie, co chcielibyście osiągnąć. Czego oczekujecie od siebie wzajemnie. I od siebie samych.

5. Zaczynaj!

Nowy rok to mimo wszystko najlepszy czas na zaczynanie nowych rzeczy. Może jednak nie wszystkich od razu. Możecie zaplanować co zaczniecie w kolejnych miesiącach tego roku. Pomyślcie też o nowej, wspólnej tradycji. Na przykład w każdy pierwszy weekend miesiąca możecie jechać na wycieczkę za miasto. Albo ustalcie, że każdego 15-go idziecie na pyszny lodowy deser do ulubionej kawiarni.

6. Stawiaj wyzwania!

Niech będą realne. Zmień standardowe postanowienia w możliwe do osiągnięcia cele. Zamiast „chcę schudnąć” postanów „będę jeść na podwieczorek tylko owoce i żadnych słodyczy po kolacji!”. To będzie dobry początek. Zamiast podtrzymywać w dziecku postanowienie „Chcę być lepszy z matmy” spróbujcie zamienić je na „codziennie będę rozwiązywać dwa dodatkowe zadania”. Kiedy uda wam się osiągnąć jakiś drobny cel, albo będziecie realizować jakieś postanowienia w określonym wcześniej czasie – przyznajcie sobie małe nagrody. Świętujcie sukcesy. I wyznaczajcie kolejne cele.

7. Wspominaj!

Nie potrzebujesz do tego niczego szczególnego. No chyba, że pysznej herbaty i fajnej przekąski. Wystarczy tylko, ze wspólnie usiądziecie przy stole albo na kanapie. Możecie wyciągnąć albumy szkolne, wasze wspólne zdjęcia z wakacji albo książkę, w której suszyliście latem liście. Spróbujcie wspominać fajne chwile. Możecie dzielić ja na kategorie. Jeśli wasza pociecha jest starsza na pewno będzie się świetnie bawić kiedy zaczniecie porównywać wasze szkolne opowieści.

8. Zbieraj!

Niech każdy z was wybierze sobie kolor kartki papieru. Potnijcie ją teraz na paski i spróbujcie pozbierać wasze ulubione myśli, powiedzonka, cytaty. Niech każdy wypisze jak najwięcej. Teraz złóżcie paski na kawałki i wrzućcie do wspólnego słoika albo pudełka. Postawcie w dostępnym dla was miejscu. Może to być półka w salonie albo blat kuchenny. Możecie losować karteczkę codziennie rano, na poprawę humoru albo tuż przed snem. Tyko nie zapomnijcie wrzucić jej z powrotem!

9. Pomagaj!

Zdecydujcie komu chcielibyście pomóc w tym roku. Nauczcie dzieci, ze czasem pomaganie nie oznacza wkładu dużej ilości pieniędzy albo ogromu poświęconego czasu. Pomaganie to drobne gesty i słowa. I że wokół nas zawsze jest ktoś, kto potrzebuje pomocy.

10. Oferuj!

Może być to forma prezentów noworocznych od waszej rodziny. Spróbujcie ręcznie wykonać kupony z ofertami. Nie róbcie jednak zbyt wielu, żeby nie pozostały bez pokrycia. Zaoferujcie babci wspólny dzień spędzony na pieczeniu ciastek albo dziadkowi, że namalujecie mu obraz. Możecie zaoferować również wzajemnie coś dla siebie.

Bawcie się dobrze!

Więcej na mamadu.pl

 

Redakcja mamadu.pl