W jaki sposób i jakimi prezentami najlepiej obdarowywać dzieci?

8. grudzień 2017 - 12:00

Zbliżają się Święta. Ich nieodłączną częścią jest obdarowywanie się prezentami, które mają sprawić radość bliskim nam osobom. Dzieci z niecierpliwością oczekują na św. Mikołaja z workiem wypełnionym po brzegi. Czy w miarę możliwości spełniać zachcianki naszych maluchów? Jakimi prezentami najlepiej obdarowywać dzieci?PrezentCzęsto jest tak, że nawet z drogim czy praktycznym prezentem nie trafiamy w gust obdarowywanej osoby. Psychologowie zwracają uwagę, że dzieci wbrew pozorom bardziej cieszą się z podarunku, który zachęca do wspólnego spędzania czasu oraz przeżywania nowych przygód z rodzicami, niż z wymarzonej zabawki czy drogiego komputera. Warto zmienić sposób myślenia o tym, co dawać w prezencie dzieciom. Może zróbmy razem coś, czego jeszcze nie próbowaliśmy?


Prezent, który pogłębi Wasze relacje
Wciąż pojawiają się nowe zabawki i gadżety, którymi dzieci szybko tracą zainteresowanie. Pomyślmy o prezencie dającym szansę na zdobycie wspólnych doświadczeń, o których długo będziemy pamiętać. Świetnym pomysłem są gry planszowe i towarzyskie, które Was do siebie zbliżą. Dobrze wybrać takie, gdzie nie chodzi tylko o rywalizację, ale także o poznanie siebie w różnych sytuacjach i działaniu. Dla miłośników śpiewania i występów przed publicznością, chociażby domową, idealnym rozwiązaniem jest karaoke. Oprócz tego, że rodzice i dzieci mogą pokazać się od innej strony, to jest to fajna zabawa integracyjna.


Podaruj swój czas (a przy okazji sam będziesz się dobrze bawił)
Maluchy docenią oryginalny pomysł św. Mikołaja, kiedy pod choinką znajdą zaproszenie np. na wyjście na kręgle czy gokarty z rodzicami. Małego fana militariów i wojska ucieszy przejażdżka czołgiem lub tor przeszkód w parku linowym, a łasucha warsztaty z przygotowywania słodkości. Często sami odkładamy nasze plany, by móc spędzić czas z bliskimi. Wiele przygód możemy przeżyć razem – jeżeli marzysz o nurkowaniu albo locie balonem pomyśl, czy Twoi bliscy nie chcieliby Ci potowarzyszyć. Może również by ich to ucieszyło? Wybierając taki prezent dla siebie i dzieci pokazujemy, że czas spędzony z nimi jest dla nas najcenniejszy.


Liczy się jakość, a nie ilość
Nie powinno się przesadzać z ilością prezentów. Dzieci nie będą się cieszyć równie mocno ze zbyt wielu podarunków naraz. Jeżeli spędzamy Święta w dużym rodzinnym gronie, warto umówić się z bliskimi, by nie kupowali osobno wielu drobiazgów, tylko złożyć się razem na dwa, trzy prezenty dla dziecka. Dzieciaki nie będą wtedy rozpraszać swojej uwagi i wybierać „lepszy i gorszych” podarunków spośród wszystkich otrzymanych od cioć, wujków, babć...


Czas poświęcony dzieciom i bliskim jest najcenniejszym prezentem. Właśnie o to chodzi w Święta – wszyscy spotykają się razem i to cenią najbardziej. Prezent, który jest zaproszeniem do wspólnej przygody, zbliży do siebie domowników. Mądre prezenty są przedłużeniem myśli przewodniej Świąt – poświęcajmy czas swojej rodzinie. Dzięki nim Święta mogą być kontynuowane dalej w życiu codziennym.


Autor: Sonia Mielnik

Więcej o rozwoju dziecka i rodzicielstwie znajdziesz w portalu dla rodziców Familie.pl

Źródło: familie.pl