Twórczy przedszkolak – jak pobudzić kreatywność i ciekawość u najmłodszych

18. październik 2017 - 7:34

Dzieci pomysłowe, kreatywne i ciekawe świata szybciej się uczą i odkrywają swoje pasje. Jak pomóc przedszkolakowi rozwinąć swoje talenty i zachęcić go do poszukiwania wiedzy? Obudź drzemiące w nim pokłady kreatywności!

Kreatywne dzieci wszystkiemu się dziwią, „odwracają kota ogonem” i zadają dużo pytań. Są otwarte i twórcze – tacy jak ich rodzice. Dzieci nas naśladują, rodzic może stać się dla nich mentorem i motorem do działań :) I choć na co dzień często brakuje nam czasu, to warto razem z dzieckiem rozbudzać w sobie ciekawość świata poprzez wspólne odkrywanie lub przypominanie zabaw z dzieciństwa.

Twórczy przedszkolak

Różnorodność zajęć
Przedszkolaki mogą realizować swoją kreatywność w rozmaity sposób: rysując, malując, wycinając wzorki, grając w gry, wymyślając historie, odgrywając scenki, tworząc teatr lalkowy czy przeprowadzając eksperymenty naukowe. Powinniśmy dać im swobodę wyboru konkretnej aktywności i starać się zapewnić atmosferę wolności twórczej, by mogły swobodnie działać – nie podpowiadać, co mają robić i nie krytykować wesołej twórczości dziecka.

Rysuj, maluj, TWÓRZ!
Ekspresję plastyczną dzieci w wieku przedszkolnym należy kształtować i rozwijać w taki sposób, by była zgodna z ich naturalnymi upodobaniami oraz nie kolidowała ze spontanicznymi zainteresowaniami. Za pośrednictwem zajęć plastycznych dziecko gromadzi doświadczenia twórcze i poznawcze. Przedszkolaki poprzez swoją sztukę wyrażają myśli i uczucia – ich rysunki świadczą o stanach emocjonalnych, które w danej chwili przeżywają. Warto pokazywać dziecku różne techniki plastyczne i namawiać, by próbowało je łączyć, np.:

• rysowanie kredą, flamastrem, świecą (białą lub kolorową), patykiem po ziemi;
• malowanie farbami plakatowymi, akwarelami, pastą do zębów pomieszaną z farbą (będzie bielsza i bardziej kryjąca);
• frotaż (odbijanie przedmiotów na powierzchni papieru);
• malowanie na folii (tworzenie foliowych witraży, np. na koszulce biurowej), malunki tworzone tylko palcami;
• lepienie z masy solnej, gliny, plasteliny;
• konstruowanie budowli z klocków, śniegu, piasku.

Wykorzystując różne techniki plastyczne przedszkolak będzie uczył się dostrzegać i przeżywać różnorodność i piękno świata. Obcowanie ze sztuką ułatwia nawiązanie kontaktu z otoczeniem i wyrażanie własnych przeżyć.

Niech przedszkolak „główkuje” i myśli samodzielnie
Mile widziane są prezenty, takie jak: puzzle, gry planszowe, zabawy pamięciowe, zagadki, układanki czy modele do sklejania. Uaktywnią one w dzieciach proces samodzielnego myślenia i umiejętność rozwiązania problemów. Również nie denerwujmy się, gdy nasze dziecko zaczyna spędzać czas grając w gry komputerowe (należy oczywiście kontrolować czas spędzany przed komputerem i ograniczenia wiekowe dotyczące gier). Gry komputerowe to świetny trening poznawczy! Poprawiają koncentracje, inteligencję i pamięć oraz rozwijają uwagę u dzieci. Gry pobudzają wyobraźnię i stymulują rozwój myślenia logicznego i strategicznego.

Wiek przedszkolny to czas dla rozwoju osobowości dziecka. W tym okresie przedszkolak gromadzi swoje pierwsze doświadczenia i spostrzeżenia, a także doznaje pierwsze, poważniejsze przeżycia emocjonalne. Dzieci są wtedy najbardziej ciekawe świata i otwarte – wykorzystajmy ten moment i pomóżmy naszemu maluchowi poznać nowe miejsca, nieznane zakątki oraz ciekawe i rozwijające zabawy. Rozbudzi to w nim kreatywność i sprawi, że będzie myśleć twórczo i niestereotypowo podchodzić do rozwiązywania problemów w przyszłości.

Autor: Sonia Mielnik

Redakcja familie.pl