TOP 5 pomysłów na zajęcia dodatkowe dla dzieci!

28. lipiec 2017 - 13:25

Zadbaj o rozwój swojego dziecka i wybierz zajęcia dodatkowe zgodne z jego zainteresowaniami. Takich zajęć jest mnóstwo, jak więc wybrać najlepsze?

Szkolne zajęcia często nie wystarczają uczniom, bo ich oferta jest ograniczona ze względu na różne zainteresowania dzieci. Aby jednak zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe musisz wiedzieć czy dziecku są one w ogóle potrzebne. Nie przesadzaj też z ich ilością, bo maluch musi mieć też czas wolny dla siebie. Dziecko z zajęć dodatkowych powinno czerpać radość i satysfakcję, a nie być przygniecione nadmiarem obowiązków i zniechęcone do nauki. Siedmiolatek, który idzie po raz pierwszy do szkoły poznaje nowych kolegów i zapoznaje się z nowym otoczeniem oraz zadaniami, jakie go tam czekają. To już wystarczające obciążenie dla niego. Warto więc z dodatkowymi zajęciami odczekać trochę, aby mały uczeń przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Z czasem na pewno sam da Ci znać, że chciałby chodzić na dodatkowe lekcje, bo go interesują lub jego dobry kolega na nie chodzi.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe?
To zależy od charakteru i zainteresowań malucha. Wy, jako rodzice, musicie rozpoznać i właściwie zinterpretować predyspozycje swojego dziecka. Nie zmuszajcie go jednak do nauki czegoś, co go zupełnie nie interesuje. Moja znajoma codziennie po odebraniu dziecka z przedszkola zawoziła je na dodatkowe zajęcia. Maluch bardzo nie chciał na nie chodzić, o co prosił mamę, ale ona nie zwracała uwagi na jego prośby. Widocznie uważała, że w ten sposób zapewnia mu lepszy start w przyszłość.
Takie zachowanie nic nie da, a dziecko tylko zniechęci do wszelkich dodatkowych obowiązków. Warto więc posłuchać malucha i dać mu szansę spróbowania tego, co mu się podoba. Oczywiście do tego tez trzeba podchodzić ostrożnie i nie spełniać wszystkich zachcianek pociechy. Dzieci bardzo szybko zmieniają zdanie i to, co im się podobało wczoraj, dzisiaj może być już mało interesujące. Jednak maluch nie dowie się tego, dopóki nie spróbuje. Jeśli środki finansowe Wam na to pozwalają warto zapisać dziecko na lekcje baletu jeśli tego właśnie chce, aby spróbowało i się przekonało czy to dal niego czy nie. Być może chwilowa fascynacja przerodzi się w życiową pasję. Jeśli nawet tak się nie stanie i maluch po kilku lekcjach nie zechce już iść na kolejne to przynajmniej będzie miał ciekawe doświadczenie i dowie się czego nie che, a to też jest ważne. Rodzic powinien ukierunkować dziecko według jego zainteresowań. Jeśli maluch interesuje się piłką nożną to nie ma sensu wysyłać go na lekcje śpiewu, bo takie było marzenie rodzica. Młody uczeń powinien mieć satysfakcję z nauki nowych rzeczy, a nie być nimi przytłoczony i chodzić na nie z przymusu.

Top 5 zajęć

Ciekawe zajęcia dodatkowe

Nauka śpiewu
Nieco przyćmiona przez naukę gry na instrumentach kiedyś była z nimi nieodłącznie związana i należała do klasycznego kanonu. Teraz dzieci już w szkole uczą się gry na fortepianie czy gitarze o śpiewie zapominając, a przecież warto o tym pamiętać. Na naukę śpiewu możesz zapisać już pięciolatka.

Kurs pierwszej pomocy
Zaniedbywana, a tak ważna wiedza. Obecnie kursy pierwszej pomocy zaczynają wchodzić do szkół, ale jeszcze nie wszędzie. Warto więc już nawet trzylatka zapisać na taki kurs, gdzie będzie uczył się udzielania pierwszej pomocy na misiu. Nie jest to jeszcze profesjonalny kurs, ale nauczy on już maluszka, że trzeba pomagać potrzebującym. Bardziej dokładny kurs dziecko może przejść już od szóstego roku życia, można się także zapisać na niego całą rodziną.

Eko zajęcia
Już w przedszkolu można nauczyć dziecko prowadzić własny ogródek, w którym maluch posadzi swoje roślinki. Gdy już wyrosną służą one do przygotowywania potraw, dzięki czemu dziecko dowiaduje się skąd pochodzi jedzenie i jak zastosować poszczególne warzywa, zioła czy owoce w kuchni. Ekologia to także recykling. Dzieci na takich zajęciach uczą się jak wykorzystuje się surowce wtórne tworząc własne przedmioty z wydawałoby się już niepotrzebnych rzeczy.

Wspinaczka
Na ściankę wspinaczkową mogą wspinać się już pięciolatki, ale zawsze pod okiem rodzica i na niewielkie ścianki. Większe ścianki natomiast wymagają już obecności instruktora i użycia specjalnego sprzętu. Takie zajęcia to dobra rozrywka dla dzieci, które nieszczególnie interesują się sportami grupowymi jak siatkówka czy piłka nożna i nie przepadają również za popularnymi sportami walki.

Programowanie i robotyka
Zajęcia te są przeznaczone dla dzieci od 5-6 roku życia. Te najciekawsze formy takich zajęć polegają na stworzeniu własnego robota, którym dziecko steruje za pomocą komputera. Takie roboty pod patronatem znanej marki klocków przyciągają dzieci i do zajęć z robotyki wcale nie trzeba ich przekonywać.
Programowanie polega na wydawaniu komputerowi poleceń w specjalnym języku. Maluchy w wieku szkolnym nie będą miały z tym najmniejszego problemu, bo na komputerach często znają się lepiej niż rodzice. Programowanie uczy dzieci jak wykorzystywać technologię w twórczy sposób oraz jak działają urządzenia elektroniczne.

W małych miejscowościach
Zajęć dodatkowych jest ogromny wybór, ale tylko dla rodziców dzieci mieszkających w miastach. Jaki więc wybór mają rodzice z małych miejscowości i wsi, gdzie zajęcia organizują zwykle domy kultury położone o kilka kilometrów od miejsca zamieszkania? Rodzice mogą organizować zajęcia sami, korzystając z funduszy unijnych, a także ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych. Fundusze ogólnopolskie są jednak trudniejsze do uzyskania, bo wymagają zarejestrowania działalności czy organizacji i wzięcia udziału w konkursie. Każda instytucja przyznająca dofinansowanie ma także swoje wymagania i określone warunki ich przyznawania. Najlepiej szukać ich w najbliższej okolicy, czyli w obrębie swojego regionu i składać wnioski o przyznanie dotacji do kilku instytucji.

Redakcja familie.pl