Tato, jesteś najważniejszym mężczyzną w życiu twojej córki.

21. czerwiec 2016 - 10:29

Musisz jednak coś wiedzieć. Nawet jeśli ten moment zdarzy się w jej czwarte urodziny, a wybrankiem jej serca zostanie szczerbaty Antek z piaskownicy, to… dalej nie będzie on pierwszym mężczyzną (ho, ho) w jej życiu. Ty nim jesteś! I to Ty powinieneś pokazać jej na co w życiu zasługuje i jak powinna być traktowana. Nie zepsuj tego!

O tym, że kobiety w wyborze partnera życiowego, kierują się jego podobieństwem do własnego ojca, powstała niezliczona liczba badań. Efekt ten jest szczególnie widoczny, kiedy relacje między córką a tatą oceniane są przez nią jako pozytywne. Nie ma w tym nic dziwnego, że dziewczynka, która w dzieciństwie zaznała z męskiej strony miłości, ciepła, akceptacji i opieki jako dorosła kobieta będzie szukała mężczyzny, który jest jej to w stanie zapewnić.

Psychologowie zgodnie przyznają, że więź łącząca ojca z córką, jest wyjątkowa, dlatego tak ważne jest, żeby ją pielęgnować. Dla małej dziewczynki, ojciec pełni rolę nauczyciela, ochroniarza, mentora, przewodnika, pocieszyciela… Jest dla niej wzorem, do którego w przyszłości niejednokrotnie będzie się odnosić. Co w takim razie każda córka powinna dostać od swojego taty.


Tata z córką

Poczucie bezpieczeństwa

Jesteś pierwszym mężczyzną, jakiemu w życiu zaufała. Wierzy, że jej nie zawiedziesz, że może na tobie polegać i nigdy jej nie skrzywdzisz. To ojciec chroni od wszelkich niebezpieczeństw, potrafi zarówno pozbyć się z pokoju wielkiego pająka, jak i pomóc, kiedy przydarzy się jakieś nieszczęście.

Bezwarunkowa miłość

Na miłość ojca nie trzeba sobie niczym zasłużyć. Ona po prostu jest i wiąże się z pełną akceptacją. Córeczka tatusia czuje się jak prawdziwa księżniczka i wcale nie oznacza to, że jest przez niego rozpieszczana. Jego miłość daje jej poczucie, że jest najpiękniejszą, najmądrzejszą i najbardziej wartościową dziewczynką na świecie. Kiedy dorośnie, będzie poszukiwała takiej samej, wartościowej miłości.

Bycie przyjacielem, filozofem, przewodnikiem

Tata wie. Tata wie jak zbudować domek dla ptaków, rozwiązać zadanie z matematyki czy naprawić rower. Wie też, co poradzić w kwestii wyboru szkoły, pracy, kierunku studiów. Nie wymaga, nie narzuca, ale mądrze obserwuje i doradza, bo dobrze zna swoją córkę. Ojcowie bardzo często stają się dla swoich dzieci autorytetami i przewodnikami.

Siła i niezawodność

Ojciec wie jak poradzić sobie z najbardziej kryzysowymi sytuacjami, ma w sobie siłę i wolę walki. To właśnie tego może nauczyć swoją małą księżniczkę- determinacji, umiejętności panowania nad emocjami i wytrwałości. Słynna „męska siła” nie jest przypisana tylko do jednej płci. Trzeba tylko umieć ją przekazać.

Nie macie już chyba wątpliwości, jak ważną rolę w życiu córki pełni ojciec. Tato, nie bój się uczestniczyć w jej życiu, nie bój się z nią rozmawiać, pytać o to co ją cieszy, a co trapi. Zabieraj ją na wycieczki, gotuj, majsterkuj, wchodź na drzewa, a jeśli zajdzie taka potrzeba to godnie weź udział w podwieczorku dla lalek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś raz na jakiś czas zabrał ją na randkę.

Nie możesz jej dać nic piękniejszego, niż twoja obecność.

Więcej na: mamadu.pl

Redakcja mamadu.pl