Przedszkolne dylematy. Jakie przedszkole wybrać?

22. sierpień 2018 - 13:02

Decyzja o wyborze przedszkola dla dziecka jest już za większością rodziców. Dylemat o tym czy lepsze prywatne czy publiczne wciąż trapi część z nich. Czy da się jednoznacznie rozwikłać tę kwestię? Spróbujmy.

- Nabory rekrutacyjne do przedszkoli już dawno za nami. Rodzice musieli wziąć pod uwagę nie tylko miesięczne koszty pobytu ich pociech w przedszkolach, ale i kwestie prowadzonych tam zajęć czy wyspecjalizowanego personelu dydaktycznego - mówi Katarzyna Karniej, koordynator projektów w ALAN Systems.

Plusy przedszkoli prywatnych

Tym, co zwykle wyróżnia przedszkola prywatne, jest mniejsza liczebność grup, do których należą dzieci. Nauczycielom wychowania przedszkolnego umożliwia to zatem poświęcenie większej uwagi każdemu dziecku z osobna oraz śledzeniu jego postępów edukacyjnych. Na ułatwienia mogą też liczyć szczególnie zapracowani rodzice.

- Przedszkola prywatne często są dłużej czynne niż te publiczne. Mogą się również wykazać daleko idącą elastycznością w tej kwestii. Zaś dla rodzica pracującego w dzisiejszych czasach niejednokrotnie dłużej, niż typowo 8 godzin dziennie, jest to bardzo wygodna opcja - tłumaczy Karniej.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że za takimi udogodnieniami niejednokrotnie idzie w parze cena. W grę wchodzą tu bowiem dodatkowe należności, takie jak czesne czy opłata za posiłki. Nie ma też czasowo określonego darmowego pobytu dziecka w przedszkolu tak, jak to jest w przedszkolach publicznych.

Plusy przedszkoli państwowych

Obecnie prywatne i publiczne przedszkola mają podobne standardy i realizują dokładnie tą samą podstawę programową dla dzieci, objętych obowiązkiem przygotowania przedszkolnego. Różnice zatem zależą ściśle od tego czego oczekuje rodzic. Bardzo często polegają zatem na warunkach lokalowych, w jakich przebywa dziecko, stopniu modernizacji budynku przedszkolnego oraz jego wyposażeniu.

- Przedszkola państwowe starają się obecnie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom każdego rodzica. Oferują bogatą ofertę zajęć dodatkowych czy naukę języków obcych. Ponadto rodzic płaci tylko za faktyczny czas pobytu dziecka oraz za posiłki, które jego dziecko zjadło w placówce - zauważa koordynator z ALAN Systems. Wiele placówek przedszkolnych na terenie całego kraju korzysta z systemu, który znacznie porządkuje ich pracę.

- Dzięki platformie ePrzedszkole.com.pl rodzice mogą aktywnie uczestniczyć w życiu swojego dziecka. Mają wgląd w to, co dzieje się w przedszkolu, co smacznego dziecko zje na obiad albo jakie ciekawe wydarzenia odbędą się w placówce przedszkolnej.

Obecnie przedszkola publiczne starają się również wyznaczać najnowsze standardy w obsłudze i ewidencji odpłatności za pobyt czy wyżywienie, co jest bardzo korzystne dla każdego rodzica decydującego się na wybór placówki publicznej - mówi Katarzyna Karniej. Trudny wybór przed rodzicami

- Nie można jednoznacznie stwierdzić, które przedszkola są lepsze: publiczne czy prywatne. Zatem przed każdym z rodziców przyszłych przedszkolaków stoi, jak co roku, trudny wybór jak określić jasno potrzeby swoje i swojego dziecka. Warto się nad tym dobrze zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie aspekty.

Wybór zawsze należy podejmować indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. M.in. chodzi tu o czas otwarcia placówki, potrzeby dziecka i rodzica, kadrę pedagogiczną i wspomagającą dzieci, a także to, czy dana placówka dysponuje nowoczesnym i atrakcyjnym dla dziecka wyposażeniem edukacyjno-rozwojowymi.

Redakcja ePrzedszkole.com.pl