Pomysły na zimowe zabawy dla przedszkolaka

16. luty 2018 - 10:52

W ferie dzieciaki wcale nie muszą się nudzić. Bez względu na to, czy gdzieś wyjeżdżacie czy spędzacie wakacje zimowe w domu – mamy dla Was pomysły na zabawy dla przedszkolaka, który ma sporo wolnego czasu i rozpiera go energia :) Zima to ulubiona poru roku wielu dzieci!

Pomysły na zimowe zabawy dla przedszkolaka

Jak bawić się z maluchem zimą, gdy temperatura spada poniżej zera i musimy mierzyć się ze śniegiem i mrozem? Porządnie się ubrać i iść na spacer! A wieczorem, jeśli trochę zmarzniemy – rozgrzać się przy ciepłej herbacie w domowej atmosferze. Lepienie bałwana, zjeżdżanie z górki na sankach, jazda na nartach i łyżwy – te aktywności wszyscy dobrze znamy. Mamy dla Was jeszcze inne, kreatywne propozycje na zimowe zabawy dla przedszkolaka!

Poszukiwanie skarbów
W zależności od tego, gdzie mieszkacie, możecie się wybrać do lasu, parku lub własnego ogródka i pobawić się w poszukiwaczy skarbów. Ukrywamy w śniegu skarb, np. mały upominek, zabawkę, słodycze w skrzyni/pudełeczku i pozostawiamy dla naszego malca wskazówki. Możemy narysować je na śniegu lub stworzyć mini-mapkę dojścia do skarbów. Wiadomości, pytania czy zagadki, które mają być pomocne dla dziecka, chowamy pod śniegiem (np. w foliowej torbie lub koszulce na dokumenty). W poszukiwaczy skarbów możecie bawić się sami z dziećmi lub zaprosić do gry innych i stworzyć drużyny.

Budowle ze śniegu
Zamek, igloo, lodowa góra... co tylko wyczarujecie z białego puchu :) Możecie wykorzystać foremki do piasku lub użyć form do pieczenia ciast. Z pomocą prostokątnej foremki do ciasta stworzymy lodowe cegły do naszej budowli. By przystroić domki, możemy wykorzystać balony... Kolorowe, lodowe baloniki są bardzo proste w przygotowaniu, a afekt końcowy jest zachwycający. Napełniamy balony wodą zabarwioną farbką lub barwnikiem spożywczym. Zostawiamy je na noc na zewnątrz, by zamarzły w środku, a rano rozcinamy gumę i powstają mieniące się kolorami lodowe kule (tylko uważajmy, by dzieci nie urządziły sobie nimi bitwy na śnieżki).

Zabawy dla przedszkolaka – śnieżne malunki
Potrzebna nam jest jedynie rozcieńczona wodą farba plakatowa i możemy odkryć w sobie i swoim dziecku duszę artysty. Polewanie śniegu tak przygotowaną mieszanką daje piękne efekty. Zróbmy w śniegu anioły, a później wypełnijmy je farbką – będą wyglądały zupełnie inaczej. Możemy również pomalować naszego bałwana, by był widoczny już z daleka.

Kulig
Kulig jest świetną zimową atrakcją, ale pamiętajmy by odpowiednio się do niego przygotować i zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, w szczególności dzieci. Zabronione jest organizowanie kuligów, w których sanie są podczepione do samochodu. Zaprzęg konny i sanie możemy wynająć nie tylko w górach, ale także w okolicach dużych miast. Takie przeżycia dostarczają niezapomnianych wrażeń – wycieczka w saniach po zimowym lesie i zorganizowanie ogniska to niesamowita frajda, nie tylko dla dzieci.

Autor: Sonia Mielnik

Więcej o rozwoju dziecka i rodzicielstwie znajdziesz w portalu dla rodziców Familie.pl

Redakcja familie.pl