Plastikowa butelka może być zagrożeniem dla Twojego dziecka – sprawdź!

8. maj 2017 - 8:58

Plastikowa butelka może być zagrożeniem dla Twojego dziecka – sprawdź!

Plastikowe przedmioty są obecne w każdym domu i nie sposób ich uniknąć całkowicie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą być one zagrożeniem dla zdrowia zwłaszcza, gdy mają kontakt z żywnością . Mogą bowiem zawierać szkodliwy składnik jakim jest bisfenol A. Jak go unikać, aby właściwie chronić zdrowie naszej rodziny?

Warto uświadomić sobie, że kupowana w sklepie żywność tonie tylko produkt spożywczy, ale również jej opakowanie. Folia, plastikowy pojemnik czy metalowa puszka mogą nie być obojętne wobec przechowywanego w nich pożywienia, gdy zawierają szkodliwy chemiczny związek jakim jest bisfenol A. Składnik ten uwalniany jest do jedzenia, a spożywając go narażamy się na szkodliwe skutki jego działania na organizm.

bpa

Bisfenol A – co to takiego?

Na opakowaniach go zawierających powinien znajdować się skrót BPA, który oznacza właśnie bisfenol A. Jest to związek chemiczny wykorzystywany w produkcji plastiku oraz innych tworzyw sztucznych. Znajduje się w plastikowych butelkach, w których kupujemy napoje, także w butelkach do karmienia dzieci, występuje w pojemnikach na żywność czy kanapki do szkoły naszych pociech, a nawet w zabawkach. BPA wykorzystuje się do produkcji płyt CD oraz tanich kosmetyków, powleka się nim wnętrza puszek, aby produkt w nich przechowywany nie miał metalicznego posmaku. Bardzo dużo bisfenolu A znajduje się na paragonach fiskalnych oraz papierach termicznych. Mamy więc z nim do czynienia codziennie i w wielu różnych sytuacjach.

Bisfenol A – jak działa na organizm?

Związek ten nie wpływa na smak ani zapach potraw, z tego powodu bardzo chętnie używany jest właśnie w przemyśle spożywczym. Wprawdzie nie jest rozpuszczalny w wodzie, ale za to już w tłuszczach i cukrach owszem, dlatego to właśnie do nich przenika w największych ilościach. Budowa cząsteczkowa Bisfenolu A przypomina żeński hormon płciowy estrogen. Przez to podobieństwo przenikając do organizmu zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, co w znaczący sposób wpływa na płodność, powodując niepłodność, zwłaszcza u mężczyzn oraz zakłóca prawidłowe działanie tarczycy. Wpływa także na pojawienie się takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Szczególnie niekorzystnie oddziałuje on na niedojrzały jeszcze organizm dziecka. Z tego powodu również kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny wystrzegać się produktów go zawierających. U dzieci BPA prowadzi do powstania wad rozwojowych takich jak uszkodzenie mózgu, szczególnie w okresie płodowym. U płodów męskich powoduje zaburzenia androgenne prowadząc do zablokowania hormonów płciowych. W dorosłym życiu mężczyzna może mieć z tego powodu zaburzenia seksualne. U kobiet w ciąży może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Bisfenol A – wyeliminuj zagrożenie

Nie kupuj jedzenia w puszkach – wybieraj raczej takie w szklanym słoiku. Puszkowany produkt od razu po otwarciu zużyj w całości lub przełóż do szklanej czy ceramicznej miseczki.

Nie podgrzewaj potraw w plastikowych pojemnikach – w czasie podgrzewania bisfenol A jest aktywowany i wchodzi w reakcję z jedzeniem, przenika do niego w dużej ilości.

Sprawdzaj, czy opakowanie nie jest uszkodzone – pęknięta miska czy porysowany pojemnik na kanapki powoduje uwalnianie się dużo większej ilości BPA do żywności się z nim stykającej. Najlepiej takie naczynie od razu wyrzucić.

Myj ręce po powrocie ze sklepu – najwięcej bisfenolu A znajduje się w paragonach, dlatego po każdej wizycie w sklepie myj dokładnie ręce. Kasjerzy i kasjerki powinni to robić jeszcze częściej, oczywiście w miarę możliwości.

Uważaj na plastikowe zabawki – dziecko zabawki zwykle gryzie lub po zabawie wkłada rączki do buzi. W taki sposób zawarte w plastikowych zabawkach związki chemiczne przenikają do jego delikatnego organizmu. Unikaj więc plastikowych zabawek, zwłaszcza nieznanego pochodzenia, które na pewno nie są w żaden sposób oznaczone co do zawartości substancji chemicznych. Lepiej wybierać dla malucha zabawki drewniane lub tekstylne.

Szukaj opakowań z napisem „BPA free” – Coraz więcej takich produktów pojawia się na sklepowych półkach. Natomiast produkty zawierające bisfenol A powinny być oznaczone cyfrą 5 lub 7 znajdującą się w trójkącie ze strzałek, symbolu recyklingu. Jeśli na produkcie nie znajduje się napis BPA to nie znaczy, że go tam nie ma, ale raczej to, że produkt nie został w żaden sposób przebadany na jego obecność. Taki produkt tym bardziej powinien wzbudzić nieufność i być omijany szerokim łukiem w czasie zakupów. Jedynie wszystkie butelki dla dzieci i niemowląt od 2011 r. są produkowane bez użycia BPA, więc nie muszą posiadać dodatkowej informacji w formie napisu „BPA free”.

Redakcja familie.pl