Naucz dziecko mądrze oglądać telewizję

2. wrzesień 2015 - 12:41

Jako niania telewizja zapewnia nam błogą chwilę spokoju, ale może być także orężem walki o przychylność dziecka ("U taty mogę oglądać, a w domu nie..."). Warto zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii dotyczących wpływu tej łatwo dostępnej "rozrywki" na nasze dzieci i poznać zasady regulujące korzystanie z niej na różnych etapach ich rozwoju.

Czy małe dzieci mogą oglądać telewizję?

Rodzice często nieświadomie sadzają już kilkumiesięczne maluchy przed ekranem, myśląc, że przyczyniają się w ten sposób do rozwoju umysłowego dziecka. Nie brak przecież oferty telewizyjnej dla najmłodszych. Tymczasem dla stymulacji mózgu dużo bardziej korzystne jest nawiązywanie kontaktów z dzieckiem, rozmowa, wspólne oglądanie książeczek, kontakt fizyczny. Według naukowców, kontakt z mediami uniemożliwia niemowlętom spędzanie czasu na zabawach i ogranicza kontakt z opiekunami.

Regularne oglądanie telewizji przed ukończeniem trzeciego roku życia ma związek - jak sądzi wielu pediatrów - z późniejszymi problemami z koncentracją, z zachowaniami agresywnymi oraz ze słabszym rozwojem poznawczym.

Małe dzieci

Dwulatki i trzylatki chłoną obrazy z ekranu telewizora tak intensywnie jak rzeczywistość, która je otacza. Jeżeli decydujemy posadzić je przed ekranem, powinniśmy ZAWSZE im towarzyszyć. Wybierajmy kilkuminutowe bajki lub programy przeznaczone dla tej konkretnej grupy wiekowej.

Dzieci wieku 4 – 7 lat

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zaczynają się identyfikować z postaciami z bajek, które oglądają – mają ulubionych bohaterów, piosenki, odcinki. Powinniśmy monitorować to, co oglądają i regulować czas spędzony przed odbiornikiem, dzieci same nie potrafią jeszcze ocenić kiedy należy telewizor wyłączyć.

Dzieci w wieku 8 – 10

Na tym etapie dzieci zaczynają rozróżniać ekranową fikcję od rzeczywistości. Mają pojęcie czasu i przestrzeni, kszałtuje się u nich krytyczne podejście do odbieranych treści, same wybierają już programy i filmy, które chcą oglądać. Uczą się regulować czas oglądania telewizji, jeśli na przykład czują się zmęczone – same wyłączą odbiornik. Jest to ten czas, kiedy możemy odrobinę "rozluźnić kontrolę" i czasem zostawić dziecko same przed telewizorem (uzgadniając uprzednio repertuar). A jak wybierać program? Zawsze z dzieckiem – warto już od małego uczyć je, że nie należy oglądać wszystkiego "jak leci", wtedy dzieci szybciej wyrobią sobie zmysł krytyczny i przekonanie, że nie wszystkie treści są warte oglądania. Krótko mówiąc – nauczą się wybierać i nie będą traktowały telewizji jak "zakazanego owocu".

Redakcja mamadu.pl