Koniec z zakopywaniem marchewki w ziemniaczanym puree! Naukowcy ujawniają nowy sposób na warzywnego niejadka

6. wrzesień 2016 - 10:59

Najmniej mile widzianą na talerzu przekąską - nie tylko dla dzieci o, nazwijmy to, wysublimowanym podniebieniu - jest wszystko w kolorze zielonym, czerwonym czy pomarańczowym, o wrogiej nazwie "warzywo". Rodzice prześcigają się w kreatywnych pomysłach mających przekonać pociechę, że jarzyny naprawdę są fajniejsze niż czekolada i makaron. Stąd biorą się: uśmiechnięte kanapki, dania niczym obrazki oraz latające widelce-samolociki. Niektóre mamy bawią się również w jedzeniowych archeologów i próbują ukryć warzywa w lubianych przez malucha składnikach - patrz groszek i marchewka zakopane w ziemniaczanym puree. Okazuje się jednak, że naszą rodzicielską kreatywność wykorzystywałyśmy jak dotąd nie w ten sposób, co trzeba. To potwierdzone naukowo!

Pomarańcze

Grupa badaczy kierowana przez Briana Wansinka udowodniła, iż prosty zabieg polegający na nadaniu warzywom zabawnych imion może sprawić, że dzieci z większą chęcią będą sięgać bo jarzynowe przekąski. W badaniu wzięło udział pięć nowojorskich szkół podstawowych. Skupiono się na 3 najczęściej serwowanych na stołówkach warzywach: marchewkach, brokułach i zielonej fasolce. Nazywano je w menu zwyczajnie: "Danie dnia" albo nadawano im wyjątkowe imiona, które tłumacząc na język polski, brzmią: "Marchewka Rentgen W Oczach", "Głupiutka Fasolka" i "Małe Pyszniutkie Drzewka".

Badacze podali nazwy jedynie dla 3 warzyw, ale wykorzystując naszą rodzicielską kreatywność z powodzeniem możemy wymyślić imiona dla pozostałej gromadki jarzyn. Oto moje propozycje:

- Całuśna Cukinia

- Rzodkiewka Strojnisia

- Burak Słodziak

- Cebulka Damulka

- Gburek Ogórek

- Figlarna Papryka

- Pomidor Żartowniś

- Stworek Kalafiorek

- Brokuł Maruda

- Psotna Fasolka

- Roztargniona Marchewka

- Szpinak Wynalazca

- Bombowe Bataty

Brzmią jak postacie z bajek, prawda? Z powodzeniem możemy ułożyć dla malucha historyjki z ich udziałem. Wtedy będą dla dziecka jeszcze bardziej atrakcyjne.

A na deser dorzucam kilka figlarnych nazw dla owoców:

- Pomarańcza Burczybrzuszka

- Kochliwe Jabłuszko