Kiedy można pozwolić dziecku na samodzielne chodzenie do szkoły?

28. sierpień 2017 - 19:38

Nie da się powiedzieć, że od jakiegoś konkretnego wieku każde dziecko może już samodzielnie pokonywać drogę do szkoły. Każdy rodzic może to określić na podstawie znajomości swojego dziecka. W każdym przypadku jest to indywidualna kwestia, a zależy ona od dwóch głównych czynników.

Kiedy można pozwolić dziecku na samodzielne chodzenie do szkoły?

Dojrzałość i wiek dziecka

Chodzi oczywiście o dojrzałość psychiczną dziecka, która u każdego malucha kształtuje się inaczej. Logiczne jest to, że sześciolatka nie puścimy samego do szkoły. Zwłaszcza, że przepisy prawne mówią, że dzieci do 7 roku życia nie mogą poruszać się po mieście samodzielnie, zawsze musi im towarzyszyć osoba, który ma więcej niż 10 lat. To czy dziecko w wieku dziesięciu lat jest już dojrzałe i może samodzielnie iść do szkoły, czy lepiej poczekać aż skończy lat dwanaście muszą ocenić rodzice na podstawie znajomości zachowania swojego małego ucznia.

Droga do szkoły
Drugą ważną kwestią jest już sama droga do szkoły. Rodzice muszą wziąć pod uwagę przede wszystkim jej długość, ruchliwość, ilość skrzyżowań oraz to czy dziecko idzie nią pieszo czy korzysta z komunikacji. Jeśli szkoła jest blisko, dziecko nie musi pokonywać wielu dużych skrzyżowań, może iść bezpiecznie chodnikiem bez konieczności korzystania z komunikacji oraz rodzice uważają, że jest ono wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie samodzielnie to już nawet w wieku 7-8 lat mogą mu pozwolić na samodzielne pójście do szkoły.

Najtrudniejszą decyzję muszą podjąć rodzice, których dzieci dojeżdżają do szkoły komunikacją lub idą bardzo ruchliwą trasą z licznymi skrzyżowaniami, na której mogą zdarzyć się fragmenty bez chodnika (dziecko musi iść wtedy poboczem) lub tory kolejowe, które maluch musi pokonać. W takiej sytuacji warto poczekać z decyzją o pozwoleniu dziecku na samodzielne chodzenie czy dojeżdżanie do szkoły nawet do 10-12 roku życia.

Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkoły?
Gdy już jesteście pewni, że wasz mały uczeń poradzi sobie z przemierzeniem drogi do szkoły samodzielnie przygotujcie go na to. Warto przypomnieć sobie i dziecku podstawowe zasady poruszania się na drodze:

1. Przemierzcie kilka razy całą trasę wspólnie zwracając uwagę na największe zagrożenia. Niech maluch pokaże Ci jak przechodzi przez ulicę, razem przećwiczcie podstawowe zasady zachowania na drodze. Uczul dziecko na co szczególnie musi uważać – duże skrzyżowanie, tory, światła itp.

2. Pamiętaj o elementach odblaskowych, które powinny się znaleźć na kurtce, spodniach, ale także plecaku dziecka. Jeśli nie są one wszyte na ubranie czy tornister wystarczy kupić specjalne odblaski i przyczepić dziecku do kurtki czy plecaka.

3. Gdy dziecko będzie jeździło do szkoły rowerem lub hulajnogą pamiętaj, aby nauczyć je przeprowadzania pojazdu na drugą stronę ulicy. Pojazd również wyposaż w elementy odblaskowe, dzwonek i oświetlenie.

Każde dziecko będzie gotowe na samodzielne pójście do szkoły w innym wieku. Najważniejsze jest to, żeby je do tego jak najlepiej przygotować, aby zawsze mieć pewność, że jest ono bezpieczne na drodze. Jeśli jednak maluch nie chce jeszcze sam chodzić do szkoły to nie warto go do tego zmuszać. Lepiej poczekać aż naprawdę będzie na to gotowy.

Redakcja familie.pl