Jak nauczyć dziecko samodzielności?

31. sierpień 2017 - 9:53

Każdy wolałby robić same przyjemne rzeczy, czy to dziecko, czy dorosły człowiek. Jednak maluchy powinno się wprowadzać w domowe obowiązki już od najmłodszych lat, aby wiedziały, że niektóre rzeczy po prostu trzeba zrobić. Nie chodzi przecież o to, żeby dziecko zbytnio obarczać obowiązkami, ale o to, żeby nauczyć je odpowiedzialności i samodzielności chociażby przez zabawę. Ważne jest dostosowanie obowiązków do etapu rozwoju dziecka.

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Jak nauczyć dziecko obowiązków i nie zrazić go do nich?
Pierwszym obowiązkiem każdego malucha, już nawet dwuletniego, powinno być sprzątanie po sobie zabawek, a właściwie odkładanie ich z powrotem na swoje miejsce. Taki maluch nie zrozumie przecież jeśli mu powiesz „posprzątaj po sobie” – nie będzie wiedział o co Ci chodzi, dlatego łatwiej nauczysz go tej czynności, gdy powiesz „odłóż misia z powrotem do jego domku, bo miś chce już spać”. Będzie to równocześnie okazja do dodatkowej zabawy i posprzątania.

Takiego malucha warto też nauczyć wrzucania śmieci do kosza. Najszybciej nauczy się tego widząc przykład rodziców. Powtarzanie po Was będzie dla niego także świetną zabawą.

Kolejnym, już bardziej konkretnym etapem osiągania samodzielności jest wiek przedszkolny. W przedszkolu maluch uczy się, że po każdej zabawie odkłada się kredki lub książeczki na ich miejsce na regale. W dziecku wyrabia to nawyk, który przeniesie również do domu. Sprzątanie stanie się dla niego oczywiste. Tak samo można dziecko nauczyć mycia rąk po zabawie na podwórku czy głaskaniu kota. Kilkuletnie dziecko będzie czerpało radość ze ścielenia łóżka, pomocy przy zmywaniu czy składaniu prania. Warto wykorzystać ten entuzjazm malucha i wyrobić w nim poprzez taką zabawę prawidłowe nawyki.

Jeśli dziecko chce Ci pomagać to nie zniechęcaj go do tego. Może nie zrobi tego idealnie, ale dzięki takim małym czynnościom zapozna się z nowymi obowiązkami. Nie pozwalaj dziecku jedynie na wykonywanie czynności, które mogą być dla niego niebezpieczne np. mycia okien czy czyszczenia podłogi silnymi detergentami.

Gdy dziecko jest starsze jego zainteresowanie domowymi obowiązkami słabnie i często nie chce ono nawet posprzątać swojego pokoju. Nie warto więc robić wszystkiego za nie, ale lepiej wykorzystać jego ciekawość i chęć nauki w odpowiednim czasie, niż później np. przekupywać dziesięciolatka, żeby pomógł tacie skosić trawę na podwórku lub przygotował kanapki do szkoły dla siebie i siostry. Z drugiej jednak strony nie powinno się zmuszać dziecka do czynności, których szczególnie nie lubi. Jeśli więc nie znosi odkurzania, a lubi za to coś upiec czy ugotować warto zachęcać go do tego, a odciążać z nielubianych zajęć.

Źródło: familie.pl

Redakcja familie.pl