5 sposobów na wychowanie dziecka, które na urodziny będzie chciało dostać książkę zamiast tabletu

28. czerwiec 2016 - 8:47

Nie łudźmy się, książki sił nadprzyrodzonych nie mają i konkurując z elektroniką, bez naszej pomocy są bez szans w walce o uwagę dzieciaków. Jeśli wymarzonym prezentem Twojego malucha na Dzień Dziecka nie była książka, a modne zabawki bądź własny smartfon, nie martw się - bitwę przegrałeś, ale wynik wojny wciąż może okazać się dla Ciebie pozytywny.

Będąc rodzicem odgrywasz ogromną rolę w kształtowaniu nawyków Twojej pociechy. Zaszczepienie w nim miłości do książek tylko wydaje się niemożliwe.

Dziewczynka czyta książkę 

OTO 5 SPOSOBÓW NA WYCHOWANIE MALUCHA, KTÓRY BĘDZIE WOLAŁ DOSTAĆ KSIĄŻKĘ ZAMIAST TABLETU:

1. Zrób to, co poleciłby nauczyciel z podstawówki Twojego dziecka, długo przed tym, zanim maluch w ogóle pójdzie do szkoły

Tak, dzieci zaczynają naukę czytania w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Nie oznacza to jednak, że zanim maluch nie ukończy 6 lat nie możesz samodzielnie próbować zachęcać go do “składania literek” i zaczytywania się w magicznym świecie ukrytym pośród papierowych stron.

Nie czekaj aż usłyszysz tych kilka porad na pierwszej wywiadówce. Stosuj te zasady od okresu maleńkości Twojego dziecka:

- Uczyń z czytania rytuał, który będzie kultywowany w Waszym domu przez 5-7 dni w tygodniu.

- Niech tata i mama czytają dzieciom bajki co noc na zmianę, tak by dziecko miało szansę osłuchać się z różnymi stylami czytania i odmiennym tonem głosu

- Manipuluj swoim głosem podczas czytania. Nieraz go unoś, krzycz, śmiej się, płacz. Niech słuchanie bajki będzie niesamowitą przygodą!

- Bądź przykładem dla Twoich dzieci i jak najwięcej przy nich czytaj. To oznacza koniec z graniem w gry na tablecie również i w Twoim przypadku.

- Odwiedzajcie regularnie bibliotekę. Niech Twój maluch ma szansę samodzielnie wybierać sobie książki do czytania. Pozwól mu nawet wtedy, gdy w kółko będzie wybierał te same tytuły.

2. Nie narzekaj, jeśli Twój maluch chce, byś w kółko czytała mu tę samą książeczkę

Być może będzie to tortura dla Ciebie, ale zapewniam, że ta “męka” jest warta wysiłku. Małe dzieci bardzo się przywiązują do wybranych postaci i historyjek. Lubią do nich wielokrotnie wracać, gdyż bohaterowie Ci stają się w pewnym sensie ich przyjaciółmi.

Czytanie w kółko tej samej książeczki przed snem może stać się również dla maluszka rytuałem zapewniającym mu poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, na tym etapie, od tego jak wiele książek przewinie się przez rączki Twojego dziecka ważniejsze jest to, jak często maluch będzie w ogóle sięgał po “kartkowanych przyjaciół”.

3. Poczytaj od czasu do czasu maluchowi to, co Ty lubisz czytać

Oczywiście, umysł malucha może nie być w stanie pojąć znaczenia zdań zawartych na stronach Twojej ulubionej książki. Nie o to tutaj nam chodzi.

Dzieci uwielbiają, gdy rodzice angażują ich w swoje aktywności. Nie ma nic bardziej wartościowego dla dziecka, niż robienie czegoś wspólnie z mamą i tatą. Kiedy leżysz z książką na kanapie i zapraszasz malucha do siebie pod koc, czytasz mu głośno kilka zdań z TWOJEJ książki, zapraszasz go do swojego świata. Twoje książki będą mu się kojarzyć z Tobą,a rytuał czytania stanie się dla niego czymś wyjątkowym.

Ponadto, bardzo możliwe, że Twój głos odczytujący słowa powieści lub poezji będzie malucha uspakajał, a nawet fascynował. Martwisz się, że Twoja pociecha nie będzie chciała słuchać “nudów” dorosłych? Nie zdziw się, że brzdąc może w ogóle nie chcieć byś kończyła swoje odczytywanie!

4. Organizuj czas dziecka inspirując się światem z jego książeczek

Pozwól, by magiczny świat z bajek przeniknął do rzeczywistości. Możecie na przykład wypróbować zabawy, w których biorą udział bohaterowie ulubionych książek Twojego dziecka. Upiec podobne ciasteczka, co mama bohaterki. Zbudować taką samą budowlę z piasku lub nawet urządzić podobnie pokoik.

Jeśli ulubiona postać z bajki szkraba ubierała się w jakiś charakterystyczny strój np. sukienkę w kropki, dobrym pomysłem może okazać się sprawienie córeczce podobnego ubranka, by mogła poczuć się wyjątkowo.

Maluch dzięki temu zżyje się ze światem opisywanym w książkach i doświadczy go na własnej skórze. Będzie chciał do niego wracać jeszcze częściej!

5. Otocz swoje dziecko wieloma ciekawymi tytułami

Musisz zadbać o to, by Twój maluch spędzał przynajmniej tyle samo czasu z nosem w książkach, co przed ekranem różnych urządzeń elektronicznych. Zapewnij mu dostęp do wielu ciekawych książek dla dzieci. Uważnie je selekcjonuj, wybierając te najbardziej wartościowe - atrakcyjne wizualnie, wciągające, magiczne.

Dla dzieciaków bardzo interesujące są pozycje, które zachęcają małych czytelników do wykonywania różnych zadań w trakcie czytania - odszukiwania czegoś na obrazku, rozwiązywania zagadek, uzupełniania rysunków w książce.

Stwórz w domu prawdziwą dziecięcą biblioteczkę. Możecie zbudować dedykowany regalik na książki i wspólnie pomalować jego boki w ciekawe wzory lub postaci z bajek.

Aby książki pełniły ważną rolę w przyszłym życiu Twojego dziecka, warto aby najpierw znalazło się dla nich wyjątkowe miejsce w jego pokoiku. Maluch będzie z niego dumny.

Możecie nawet stworzyć specjalne stanowisko do czytania - dwie wielkie, miękkie poduchy, aby można było wygodnie się na nich ułożyć. W takich warunkach do zaczytania jeden krok!

Więcej na: mamadu.pl


Redakcja mamadu.pl